
Schwalbe Big Apple Perf Lite RG 26x2.0 Standard Tire
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 675 |
| Weight (oz) | 24 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 675 |
| Weight (oz) | 24 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.00 |
| Tire Type | Clincher |











