
Schwalbe Big Ben E50 Tire 20x2.15" Black >
- All around Urban tire
- Reliable RaceGuard puncture protection and 67tpi casing provide the necessary puncture protection
- Endurance compound for unmatched durability
- Reflective label is prominent ensuring good visibility
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
| Model | Big Ben |
| Size | 20" |
| Width | 2.15" |
| Casing | RaceGuard |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 575g |
| E | Bike-E50 |
Original: $39.06
-65%$39.06
$13.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- All around Urban tire
- Reliable RaceGuard puncture protection and 67tpi casing provide the necessary puncture protection
- Endurance compound for unmatched durability
- Reflective label is prominent ensuring good visibility
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
| Model | Big Ben |
| Size | 20" |
| Width | 2.15" |
| Casing | RaceGuard |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 575g |
| E | Bike-E50 |











