
Schwalbe Big Ben Plus Tire
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50, 53 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.15, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $55.00
-65%$55.00
$19.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| Color | Black/Reflective |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50, 53 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 27.5", 700c |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 2.15, 700 x 50 |
| Tire Type | Clincher |











