
Schwalbe Black Jack Tire 26x2.0" Black
- Versatile tread design with good cornering grip
- Easy rolling center profile tread
- SBC: quality compound for all conditions
- High-quality 50 tpi sidewall
| Model | Black Jack |
| Size | 26" |
| Width | 2.0" |
| Compound | SBC |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 640g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Versatile tread design with good cornering grip
- Easy rolling center profile tread
- SBC: quality compound for all conditions
- High-quality 50 tpi sidewall
| Model | Black Jack |
| Size | 26" |
| Width | 2.0" |
| Compound | SBC |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 640g |











