
Schwalbe Smart Sam Tire 29x2.1" Black >
- Compact central rib provides comfortable rolling; the edged outer lugs guarantee optimized off-road grip
- Reliable in every condition
- Addix compound rubber optimized for durability and grip
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | Smart Sam |
| Size | 29" |
| Width | 2.1" |
| Casing | Performance |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 730g |
| E | Bike-Not Rated |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Compact central rib provides comfortable rolling; the edged outer lugs guarantee optimized off-road grip
- Reliable in every condition
- Addix compound rubber optimized for durability and grip
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of E-Bikes
| Model | Smart Sam |
| Size | 29" |
| Width | 2.1" |
| Casing | Performance |
| TPI | 67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 730g |
| E | Bike-Not Rated |











