
Schwalbe Super Moto-X E50 Tire 20x4.0" 2x67 Tpi Perf Black
- Wide, safe and comfortable for use on asphalt or trail
- Addix compound rubber optimized for durability and grip
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
| Model | Super Moto-X |
| Size | 20" |
| Width | 4.0" |
| Casing | Performance |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 995g |
| E | Bike-E50 |
Original: $59.00
-65%$59.00
$20.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Wide, safe and comfortable for use on asphalt or trail
- Addix compound rubber optimized for durability and grip
- E25/E50 rated tires areĀ designed to withstand the additional weight and forces of e-bikes
| Model | Super Moto-X |
| Size | 20" |
| Width | 4.0" |
| Casing | Performance |
| TPI | 2x67 |
| Compound | Addix |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 995g |
| E | Bike-E50 |











