







Setup XL 2027
The all-new Kink Setup XL is a super versatile bike ready to handle more serious riding. This model features a 4130 chromoly frame front triangle, forks, and handlebars, improving the overall strength and longevity of the bike. Additional upgrades, such as the Stealth seat system, offer greater adjustability and modern compatibility. Its moderate-to-modern geometry is also great for all types of riding, with the XL sizing designed for taller riders. The Setup XL is available in Iridescent Black and Oxide Orange colorways and is also offered in a traditional size.
Geometry
| Toptube Length | 21" |
| Chainstay Length | 13.25" |
| Headtube Angle | 75° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 9âł |
| Bottom Bracket Height | 11.6" |
| Fork Offset | 30mm |
Tech Specs
| FRAME Kink Setup XL 4130 Chromoly Front Triangle | PEDALS Kink Hemlock |
| FORK Kink Circuit 4130 Chromoly Steerer, Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARS Kink T925 9.25" 100% 4130 Chromoly | SPROCKET Mission Breach 25T |
| GRIPSÂ Kink Ace Flangeless | SEAT Kink Plymouth Stealth |
| STEMÂ Kink Bold HRD 50mm | SEAT POST Mission Stealth |
| HEADSETÂ Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMP Mission Slim Clamp |
| BRAKE LEVER Mission Token | FRONT HUBÂ Mission Covert Unsealed 3/8âł Axle |
| BRAKE CABLE Mission L3 Linear | REAR HUBÂ Mission Engage Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 9T |
| CRANKS Kink Ridge 3pc Tubular Chromoly 170mm - 8 Spline | RIMS Mission X7 |
| BOTTOM BRACKETÂ Sealed Mid 19mm | TIRESÂ Kink Sever 2.4" |
| PEGSÂ N/A | WEIGHTÂ 27lb 0oz |
Original: $499.99
-65%$499.99
$175.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The all-new Kink Setup XL is a super versatile bike ready to handle more serious riding. This model features a 4130 chromoly frame front triangle, forks, and handlebars, improving the overall strength and longevity of the bike. Additional upgrades, such as the Stealth seat system, offer greater adjustability and modern compatibility. Its moderate-to-modern geometry is also great for all types of riding, with the XL sizing designed for taller riders. The Setup XL is available in Iridescent Black and Oxide Orange colorways and is also offered in a traditional size.
Geometry
| Toptube Length | 21" |
| Chainstay Length | 13.25" |
| Headtube Angle | 75° |
| Seattube Angle | 71° |
| Standover Height | 9âł |
| Bottom Bracket Height | 11.6" |
| Fork Offset | 30mm |
Tech Specs
| FRAME Kink Setup XL 4130 Chromoly Front Triangle | PEDALS Kink Hemlock |
| FORK Kink Circuit 4130 Chromoly Steerer, Tapered Fork Legs | CHAIN Mission 410 |
| BARS Kink T925 9.25" 100% 4130 Chromoly | SPROCKET Mission Breach 25T |
| GRIPSÂ Kink Ace Flangeless | SEAT Kink Plymouth Stealth |
| STEMÂ Kink Bold HRD 50mm | SEAT POST Mission Stealth |
| HEADSETÂ Mission Sealed Integrated (41.8 x 45) | SEAT CLAMP Mission Slim Clamp |
| BRAKE LEVER Mission Token | FRONT HUBÂ Mission Covert Unsealed 3/8âł Axle |
| BRAKE CABLE Mission L3 Linear | REAR HUBÂ Mission Engage Sealed Cassette 14mm |
| BRAKES Mission Cease V2 | DRIVER 9T |
| CRANKS Kink Ridge 3pc Tubular Chromoly 170mm - 8 Spline | RIMS Mission X7 |
| BOTTOM BRACKETÂ Sealed Mid 19mm | TIRESÂ Kink Sever 2.4" |
| PEGSÂ N/A | WEIGHTÂ 27lb 0oz |













