
Specialized Como 3.0 650B Black M/L
It's fun to go fast, but really, it's only fun if you're comfortable. Sadly, though, this is rarely the case. With the Turbo Como 3.0 650b, however, is out to change that. With a comfortable geometry, a sleek, stylish design, and our exclusive, award-winning technology, you'll get an extra jolt of power, making this Como just as fun as it is functional.
Beginning with a completely redesigned, custom, and integrated Turbo 1.2 motor, with a top speed of 28mph, the Como 3.0 proves itself as the fastest, most comfortable urban bike you've ever perched yourself upon. First off, our proprietary Rx Street Tune takes the power of a belt-driven motor that's smooth, silent, and free of annoying vibrations, and makes it optimized for riding in an urban environment by reacting to the amount of force you apply to the pedals. Think of it this way: The more power you put out, the more power the motor puts out, and this makes accelerations from a standstill both quick and efficient. Perfect.
We also developed a custom Turbo UI-500 battery that seamlessly integrates into the frame, plus it's lockable and easily removable for simplified charging. With this battery, the Turbo Como delivers some extra "oomph," with plenty of juice to accompany you on your cruise down the bike path, a trip to the grocery store, or even to that new café on the other side of the city.
We also developed a custom 2.2-inch smart computer that lets you view your battery level and toggle various ride metrics such as speed, distance, and time. You can also peruse these screens via the custom handlebar remote without ever removing your hands from the bars.
This Como's 650b wheels have been paired with 2.3-inch tires, so it can roll over most cracks, bumps, and holes with ease to ensure that nothing stands in your way on your path to a good time. And to top off all of these innovative features, we spec'd it with components that are sure to keep you rolling worry-free for the long run. Along these lines, you'll find Shimano 10-speed components, powerful hydraulic disc brakes, and bright LED lights at the front and rear of the bike.
| FRAME | Turbo Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated & lockable down tube battery, internal cable routing, fender/rack mounts, Smooth Welds |
| FORK | Turbo Como aluminum disc fork, 15x100mm thru-axle |
| SEAT BINDER | Alloy, bolt-type, 34.9mm |
| STEM | Specialized Flowset, alloy, 20-degree w/ display mount, 31,8mm |
| HANDLEBARS | Specialized, alloy, 30-degree backsweep, 26mm rise, 680mm width, 31.8mm |
| GRIPS | Body Geometry Contour |
| SADDLE | Body Geometry The Cup, 6-degree rise, elastomer base, steel rails, SWATâ„¢ compatible mounts, 245mm |
| SEATPOST | Specialized, alloy, 2-bolt, 12.5mm offset, 30.9mm |
| FRONT BRAKE | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, Center Lockâ„¢ 180mm |
| REAR BRAKE | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, Center Lockâ„¢ 160mm |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Deore, Shadow Plus, GS cage, 10-speed |
| SHIFT LEVERS | Shimano Deore, 10-speed w/ Optical Gear Display |
| CASSETTE | Shimano HG500, 10-speed, 11-42t |
| CHAIN | KMC X10eT, 10-speed w/ Missing Linkâ„¢ |
| CRANKSET | Custom alloy forged crankarms |
| CHAINRINGS | 40T, 104 BCD w/ chainguard |
| RIMS | 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h |
| FRONT HUB | Specialized front hub disc, sealed bearings, 15mm thru-axle, 32h |
| REAR HUB | Specialized, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| SPOKES | Stainless, 14g |
| FRONT TIRE | Nimbus II Sport Reflect, 60 TPI, 650b x 2.3 |
| REAR TIRE | Nimbus II Sport Reflect, 60 TPI, 650b x 2.3 |
| INNER TUBES | Schrader, 40mm valve |
| MOTOR | Specialized 1.2, Custom Rx Street-tuned motor, 250W Nominal |
| UI/REMOTE | Custom 2.2 computer. LCD display, USB plug, stem mount w/ custom handlebar remote |
| BATTERY | Specialized U1-500, On/Off button, state of charge display, 500Wh |
| CHARGER | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug |
| WIRING HARNESS | Custom Specialized wiring harness |
| PEDALS | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| Size | m/l |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
It's fun to go fast, but really, it's only fun if you're comfortable. Sadly, though, this is rarely the case. With the Turbo Como 3.0 650b, however, is out to change that. With a comfortable geometry, a sleek, stylish design, and our exclusive, award-winning technology, you'll get an extra jolt of power, making this Como just as fun as it is functional.
Beginning with a completely redesigned, custom, and integrated Turbo 1.2 motor, with a top speed of 28mph, the Como 3.0 proves itself as the fastest, most comfortable urban bike you've ever perched yourself upon. First off, our proprietary Rx Street Tune takes the power of a belt-driven motor that's smooth, silent, and free of annoying vibrations, and makes it optimized for riding in an urban environment by reacting to the amount of force you apply to the pedals. Think of it this way: The more power you put out, the more power the motor puts out, and this makes accelerations from a standstill both quick and efficient. Perfect.
We also developed a custom Turbo UI-500 battery that seamlessly integrates into the frame, plus it's lockable and easily removable for simplified charging. With this battery, the Turbo Como delivers some extra "oomph," with plenty of juice to accompany you on your cruise down the bike path, a trip to the grocery store, or even to that new café on the other side of the city.
We also developed a custom 2.2-inch smart computer that lets you view your battery level and toggle various ride metrics such as speed, distance, and time. You can also peruse these screens via the custom handlebar remote without ever removing your hands from the bars.
This Como's 650b wheels have been paired with 2.3-inch tires, so it can roll over most cracks, bumps, and holes with ease to ensure that nothing stands in your way on your path to a good time. And to top off all of these innovative features, we spec'd it with components that are sure to keep you rolling worry-free for the long run. Along these lines, you'll find Shimano 10-speed components, powerful hydraulic disc brakes, and bright LED lights at the front and rear of the bike.
| FRAME | Turbo Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated & lockable down tube battery, internal cable routing, fender/rack mounts, Smooth Welds |
| FORK | Turbo Como aluminum disc fork, 15x100mm thru-axle |
| SEAT BINDER | Alloy, bolt-type, 34.9mm |
| STEM | Specialized Flowset, alloy, 20-degree w/ display mount, 31,8mm |
| HANDLEBARS | Specialized, alloy, 30-degree backsweep, 26mm rise, 680mm width, 31.8mm |
| GRIPS | Body Geometry Contour |
| SADDLE | Body Geometry The Cup, 6-degree rise, elastomer base, steel rails, SWATâ„¢ compatible mounts, 245mm |
| SEATPOST | Specialized, alloy, 2-bolt, 12.5mm offset, 30.9mm |
| FRONT BRAKE | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, Center Lockâ„¢ 180mm |
| REAR BRAKE | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, Center Lockâ„¢ 160mm |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Deore, Shadow Plus, GS cage, 10-speed |
| SHIFT LEVERS | Shimano Deore, 10-speed w/ Optical Gear Display |
| CASSETTE | Shimano HG500, 10-speed, 11-42t |
| CHAIN | KMC X10eT, 10-speed w/ Missing Linkâ„¢ |
| CRANKSET | Custom alloy forged crankarms |
| CHAINRINGS | 40T, 104 BCD w/ chainguard |
| RIMS | 650b disc, double-wall alloy, pinned, 32h |
| FRONT HUB | Specialized front hub disc, sealed bearings, 15mm thru-axle, 32h |
| REAR HUB | Specialized, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| SPOKES | Stainless, 14g |
| FRONT TIRE | Nimbus II Sport Reflect, 60 TPI, 650b x 2.3 |
| REAR TIRE | Nimbus II Sport Reflect, 60 TPI, 650b x 2.3 |
| INNER TUBES | Schrader, 40mm valve |
| MOTOR | Specialized 1.2, Custom Rx Street-tuned motor, 250W Nominal |
| UI/REMOTE | Custom 2.2 computer. LCD display, USB plug, stem mount w/ custom handlebar remote |
| BATTERY | Specialized U1-500, On/Off button, state of charge display, 500Wh |
| CHARGER | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug |
| WIRING HARNESS | Custom Specialized wiring harness |
| PEDALS | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| Size | m/l |











