
Specialized Como 5.0 Low Entry 700C Metalic White Silver / Black L
When it comes to e-bikes, you won't often find the words "stylish" and "fun" in their descriptions—that is until the Turbo Como 5.0 Low-Entry. With a comfortable geometry, a modern, sportive look, and an additional boost from the fully integrated motor, this Turbo Como brings more fun to your bike ride than you ever could have imagined.
Beginning with a completely redesigned and integrated Specialized 1.2 motor, the Como proves itself as the fastest, most comfortable urban bike you've ever perched yourself upon. First off, our proprietary Rx Street Tune takes the power of a belt-driven motor that's smooth, silent, and free of annoying vibrations, and makes it optimized for riding in an urban environment by reacting to the amount of force you apply to the pedals. Think of it this way: The more power you put out, the more power the motor puts out, and this makes accelerations from a standstill both quick and efficient. Perfect.
For the Como, we developed a custom Specialized U1-504 battery that seamlessly integrates into the frame, plus it's lockable and easily removable for simplified charging. With this battery, the Turbo Como delivers some extra "oomph," with plenty of juice to accompany you on your cruise down the bike path, a trip to the grocery store, or even to that new café on the other side of the city.
We also developed a custom 2.2-inch smart computer that lets you view your battery level and toggle various ride metrics such as speed, distance, and time. You can also peruse these screens via the custom handlebar remote without ever removing your hands from the bars.
This Como features our Ground Control Geometry that makes it easy to put a foot down at a stop sign, while eliminating the struggle that is getting on and off of the bike. And to top off all of these innovative features, we chose a high-end spec for that includes Shimano XT/SLX 11-speed components, four-piston hydraulic disc brakes, racks, fenders, and built-in lights at the front and rear.
| FRAME | Turbo Como Low-Entry aluminum frame with bottom bracket motor mount, fully integrated lockable down tube battery, internal cable routing, fender/rack mounts, smooth welds, Ground Control geometry |
| FORK | SR Suntour NCX E25, 50mm of travel, steel steerer, 15mm thru-axle |
| SEAT BINDER | Alloy, 31.8mm |
| STEM | Specialized Flowset, alloy, 20-degree w/ display/light mount, 31.8mm |
| HANDLEBARS | Specialized, alloy, 30-degree backsweep, 26mm rise, 680mm width, 31.8mm |
| GRIPS | Body Geometry Women's Contour |
| SADDLE | Body Geometry Comfort Gel, 200mm |
| SEATPOST | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| FRONT BRAKE | Shimano BR-MT500 hydraulic disc, 180mm |
| REAR BRAKE | Shimano BR-MT500 hydraulic disc, 160mm |
| REAR DERAILLEUR | Shimano XT, Shadow Plus, GS cage, 11-speed |
| SHIFT LEVERS | Shimano SLX, 11-speed |
| CASSETTE | Shimano SLX, 11-speed, 11-42t |
| CHAIN | Shimano Ultegra |
| CRANKSET | Custom alloy crankarms |
| CHAINRINGS | 40T, BCD: 104, single Xsync style 10-/11-speed |
| RIMS | 700C disc, 28h, double-wall |
| FRONT HUB | Specialized front hub disc, sealed bearings, 15mm thru-axle, 32h |
| REAR HUB | Specialized, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| SPOKES | Stainless, black |
| FRONT TIRE | Nimbus Armadillo Reflect, 700x45mm, 60 TPI |
| REAR TIRE | Nimbus Armadillo Reflect, 700x45mm, 60 TPI |
| INNER TUBES | 700C, 40mm Presta valve |
| MOTOR | Specialized 1.2, Custom Rx Street-tuned motor, 250W Nominal |
| UI/REMOTE | Custom 2.2 LCD display, USB plug, stem mount w/ custom handlebar remote |
| BATTERY | Specialized U1-504, On/Off button, state of charge display, 504Wh |
| CHARGER | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug |
| WIRING HARNESS | Custom Specialized wiring harness |
| PEDALS | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| Size | l |
Original: $2,962.95
-65%$2,962.95
$1,037.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
When it comes to e-bikes, you won't often find the words "stylish" and "fun" in their descriptions—that is until the Turbo Como 5.0 Low-Entry. With a comfortable geometry, a modern, sportive look, and an additional boost from the fully integrated motor, this Turbo Como brings more fun to your bike ride than you ever could have imagined.
Beginning with a completely redesigned and integrated Specialized 1.2 motor, the Como proves itself as the fastest, most comfortable urban bike you've ever perched yourself upon. First off, our proprietary Rx Street Tune takes the power of a belt-driven motor that's smooth, silent, and free of annoying vibrations, and makes it optimized for riding in an urban environment by reacting to the amount of force you apply to the pedals. Think of it this way: The more power you put out, the more power the motor puts out, and this makes accelerations from a standstill both quick and efficient. Perfect.
For the Como, we developed a custom Specialized U1-504 battery that seamlessly integrates into the frame, plus it's lockable and easily removable for simplified charging. With this battery, the Turbo Como delivers some extra "oomph," with plenty of juice to accompany you on your cruise down the bike path, a trip to the grocery store, or even to that new café on the other side of the city.
We also developed a custom 2.2-inch smart computer that lets you view your battery level and toggle various ride metrics such as speed, distance, and time. You can also peruse these screens via the custom handlebar remote without ever removing your hands from the bars.
This Como features our Ground Control Geometry that makes it easy to put a foot down at a stop sign, while eliminating the struggle that is getting on and off of the bike. And to top off all of these innovative features, we chose a high-end spec for that includes Shimano XT/SLX 11-speed components, four-piston hydraulic disc brakes, racks, fenders, and built-in lights at the front and rear.
| FRAME | Turbo Como Low-Entry aluminum frame with bottom bracket motor mount, fully integrated lockable down tube battery, internal cable routing, fender/rack mounts, smooth welds, Ground Control geometry |
| FORK | SR Suntour NCX E25, 50mm of travel, steel steerer, 15mm thru-axle |
| SEAT BINDER | Alloy, 31.8mm |
| STEM | Specialized Flowset, alloy, 20-degree w/ display/light mount, 31.8mm |
| HANDLEBARS | Specialized, alloy, 30-degree backsweep, 26mm rise, 680mm width, 31.8mm |
| GRIPS | Body Geometry Women's Contour |
| SADDLE | Body Geometry Comfort Gel, 200mm |
| SEATPOST | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| FRONT BRAKE | Shimano BR-MT500 hydraulic disc, 180mm |
| REAR BRAKE | Shimano BR-MT500 hydraulic disc, 160mm |
| REAR DERAILLEUR | Shimano XT, Shadow Plus, GS cage, 11-speed |
| SHIFT LEVERS | Shimano SLX, 11-speed |
| CASSETTE | Shimano SLX, 11-speed, 11-42t |
| CHAIN | Shimano Ultegra |
| CRANKSET | Custom alloy crankarms |
| CHAINRINGS | 40T, BCD: 104, single Xsync style 10-/11-speed |
| RIMS | 700C disc, 28h, double-wall |
| FRONT HUB | Specialized front hub disc, sealed bearings, 15mm thru-axle, 32h |
| REAR HUB | Specialized, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 28h |
| SPOKES | Stainless, black |
| FRONT TIRE | Nimbus Armadillo Reflect, 700x45mm, 60 TPI |
| REAR TIRE | Nimbus Armadillo Reflect, 700x45mm, 60 TPI |
| INNER TUBES | 700C, 40mm Presta valve |
| MOTOR | Specialized 1.2, Custom Rx Street-tuned motor, 250W Nominal |
| UI/REMOTE | Custom 2.2 LCD display, USB plug, stem mount w/ custom handlebar remote |
| BATTERY | Specialized U1-504, On/Off button, state of charge display, 504Wh |
| CHARGER | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug |
| WIRING HARNESS | Custom Specialized wiring harness |
| PEDALS | Specialized Commuter w/ grip tape & reflectors |
| Size | l |











