
Specialized Pitch Men Sport 27.5 Gloss Hyper / Black M
It's been said that variety is the spice of life, and the same could be said for riding. After all, life's too short to spend all of your time out on the bike path. It's time to grab your ride by the horns, take it out of the city, and let it roam free. It's time to get on a Pitch Sport. We built it with an aluminum construction that's durable and compliant, while our Sport Trail 27.5 Geometry ensures that you'll remain both comfortable and confident when your wheels hit the dirt. And with corrosion-resistant hardware, and dependable brakes, this Pitch is ready to take you wherever you need to go.
| FRAME | A1 Premium Aluminum, Sport Trail 27.5 Geometry, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger |
| SEAT BINDER | Alloy, QR clamp, 34.9mm |
| FORK | SR Suntour XCT w/ MCD 27.5, coil spring, custom Multi-Circuit damping, 80/100mm of travel (size-specific) |
| STEM | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| HANDLEBARS | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| GRIPS | Specialized MTB Grip, lock-on |
| SADDLE | Henge Sport, steel rails, 143mm |
| SEATPOST | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| FRONT BRAKE | Shimano BR-M375, mechanical disc, 160mm |
| REAR BRAKE | Shimano BR-M375, mechanical disc, 160mm |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano Altus, Top Swing, 3-speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Acera, 8-speed |
| SHIFT LEVERS | Shimano EF500, EZ-Fire Plus, 8-speed |
| CASSETTE | SunRace, 8-speed, 11-34t |
| CHAIN | KMC X8EPT, 8-speed, anti-corrosion coating w/ reusable Missing Link⢠|
| CRANKSET | Stout, forged alloy, 3x8 |
| CHAINRINGS | Steel, 44/34/24 |
| BOTTOM BRACKET | Square taper, 73mm, internal bearings |
| RIMS | Stout Trail 27.5, alloy, disc-specific, double-wall, 25mm internal width, 32h |
| FRONT HUB | Shimano, Center Lock⢠disc, 9x100mm spacing, quick-release, 32h |
| REAR HUB | Shimano, Center Lock⢠disc, 9x135mm spacing, quick-release, 32h |
| SPOKES | Stainless, 14g |
| FRONT TIRE | Ground Control Sport, 60 TPI, wire bead, Flak Jacket Flat protection, 27.5 x 2.3 |
| REAR TIRE | Ground Control Sport, 60 TPI, wire bead, Flak Jacket Flat protection, 27.5 x 2.3 |
| INNER TUBES | Schrader valve |
| PEDALS | Specialized Dirt |
| Size | m |
Original: $625.00
-65%$625.00
$218.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
It's been said that variety is the spice of life, and the same could be said for riding. After all, life's too short to spend all of your time out on the bike path. It's time to grab your ride by the horns, take it out of the city, and let it roam free. It's time to get on a Pitch Sport. We built it with an aluminum construction that's durable and compliant, while our Sport Trail 27.5 Geometry ensures that you'll remain both comfortable and confident when your wheels hit the dirt. And with corrosion-resistant hardware, and dependable brakes, this Pitch is ready to take you wherever you need to go.
| FRAME | A1 Premium Aluminum, Sport Trail 27.5 Geometry, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger |
| SEAT BINDER | Alloy, QR clamp, 34.9mm |
| FORK | SR Suntour XCT w/ MCD 27.5, coil spring, custom Multi-Circuit damping, 80/100mm of travel (size-specific) |
| STEM | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| HANDLEBARS | Specialized, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| GRIPS | Specialized MTB Grip, lock-on |
| SADDLE | Henge Sport, steel rails, 143mm |
| SEATPOST | Alloy, 12mm offset, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| FRONT BRAKE | Shimano BR-M375, mechanical disc, 160mm |
| REAR BRAKE | Shimano BR-M375, mechanical disc, 160mm |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano Altus, Top Swing, 3-speed |
| REAR DERAILLEUR | Shimano Acera, 8-speed |
| SHIFT LEVERS | Shimano EF500, EZ-Fire Plus, 8-speed |
| CASSETTE | SunRace, 8-speed, 11-34t |
| CHAIN | KMC X8EPT, 8-speed, anti-corrosion coating w/ reusable Missing Link⢠|
| CRANKSET | Stout, forged alloy, 3x8 |
| CHAINRINGS | Steel, 44/34/24 |
| BOTTOM BRACKET | Square taper, 73mm, internal bearings |
| RIMS | Stout Trail 27.5, alloy, disc-specific, double-wall, 25mm internal width, 32h |
| FRONT HUB | Shimano, Center Lock⢠disc, 9x100mm spacing, quick-release, 32h |
| REAR HUB | Shimano, Center Lock⢠disc, 9x135mm spacing, quick-release, 32h |
| SPOKES | Stainless, 14g |
| FRONT TIRE | Ground Control Sport, 60 TPI, wire bead, Flak Jacket Flat protection, 27.5 x 2.3 |
| REAR TIRE | Ground Control Sport, 60 TPI, wire bead, Flak Jacket Flat protection, 27.5 x 2.3 |
| INNER TUBES | Schrader valve |
| PEDALS | Specialized Dirt |
| Size | m |











