
SRAM Force 1x XPLR Wide Crank Arm Assembly
| Number of Chainrings | No Rings, No Spider Included |
| Drivetrain Speeds | 13 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Carbon |
| Crank Length (mm) | 160, 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Carbon |
Original: $180.00
-65%$180.00
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Number of Chainrings | No Rings, No Spider Included |
| Drivetrain Speeds | 13 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Carbon |
| Crank Length (mm) | 160, 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Carbon |











