
SRAM Rival 1x XPLR Wide Crankset
| Rings | 42 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Drivetrain Speeds | 13 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 160, 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Black |
Original: $150.00
-65%$150.00
$52.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rings | 42 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Drivetrain Speeds | 13 |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM 8-Bolt |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 160, 165, 170, 172.5, 175 |
| Crank Intended Use | Gravel |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Defined Color | Black |













