

SRAM S-300 1.1 Courier Crankset - Single Speed, 48t, 130 BCD, GXP Spindle Interface
| Drivetrain Speeds | Single Speed 3/32" |
| Rings | 48 |
| Defined Color | Black |
| Spindle Interface Type | SRAM/Truvativ GXP |
| Number of Chainrings | Single |
| Chainring BCD | 130 |
| Crank Intended Use | Road |
| Color | Black |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| BB Included | Yes |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Crank Length (mm) | 165, 170 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Drivetrain Speeds | Single Speed 3/32" |
| Rings | 48 |
| Defined Color | Black |
| Spindle Interface Type | SRAM/Truvativ GXP |
| Number of Chainrings | Single |
| Chainring BCD | 130 |
| Crank Intended Use | Road |
| Color | Black |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| BB Included | Yes |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Crank Length (mm) | 165, 170 |











