


SRAM XX Eagle T-Type AXS Power Meter Wide Crankset
- XX crank arm with a subtly integrated power meter to record and deliver live, accurate power readings to your head unit
- Utilizes what is called “DUB-PWR”, a unique design that elegantly houses Quarq’s reliable and accurate power measurement inside the DUB crank spindle itself
- Measuring left-side power to calculate total watts, it’s subtle, lightweight, compatible with any chainring setup, and boasts unbeatable battery life
- Compatible with the Flight Attendant system, allowing for total connectivity between all AXS enabled component
- BB and BB DUB spacers are not included
- 174mm Q-Factor
- 2-Guards
| Model | XX Eagle Spindle Power Meter |
| Length | 175mm |
| Direct Mount/BCD | 8-Bolt |
| Rings Included | 32t |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 55mm |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Crank Length (mm) | 165, 170 |
| Defined Color | Black |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 32 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | 55mm Chainline |
Original: $750.00
-65%$750.00
$262.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- XX crank arm with a subtly integrated power meter to record and deliver live, accurate power readings to your head unit
- Utilizes what is called “DUB-PWR”, a unique design that elegantly houses Quarq’s reliable and accurate power measurement inside the DUB crank spindle itself
- Measuring left-side power to calculate total watts, it’s subtle, lightweight, compatible with any chainring setup, and boasts unbeatable battery life
- Compatible with the Flight Attendant system, allowing for total connectivity between all AXS enabled component
- BB and BB DUB spacers are not included
- 174mm Q-Factor
- 2-Guards
| Model | XX Eagle Spindle Power Meter |
| Length | 175mm |
| Direct Mount/BCD | 8-Bolt |
| Rings Included | 32t |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 55mm |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
| BB Included | No |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Crank Length (mm) | 165, 170 |
| Defined Color | Black |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Rings | 32 |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| keyword search | 55mm Chainline |











