


SRAM XX Eagle T-Type Wide Crankset
| Color | Black |
| Rings | 32 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Defined Color | Black |
| keyword search | 55mm Chainline |
Original: $500.00
-65%$500.00
$175.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black |
| Rings | 32 |
| Number of Chainrings | Chain Retaining Single |
| Crank Length (mm) | 165, 170, 175 |
| Crank Intended Use | Mountain |
| Drivetrain Speeds | 12 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | SRAM DUB |
| Chainring BCD | Direct Mount SRAM |
| Chainline/Hub Compatibility | 141/148 Boost Hubs |
| Defined Color | Black |
| keyword search | 55mm Chainline |











