
SRAM XXSL T-Type Eagle Wide 12 Speed Crankset - 34t
- Eagle technology provides a light, simple, durable and easy to use drivetrain
- Ultra-strong and incredibly light hollow-core carbon fiber design
- Includes T-Type direct mount chainring with optimized chain retention technology
- DUB cartridge bearing bottom bracket set sold separately
- Power meter ready
- 174mm Q-factor
| Model | XXSL Eagle T-Type Wide |
| Length | 165mm, 170mm, 175mm |
| Direct Mount/BCD | 8-Bolt |
| Rings Included | 34t |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 55mm |
| Material | Carbon |
| Color | Black |
Original: $550.00
-65%$550.00
$192.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Eagle technology provides a light, simple, durable and easy to use drivetrain
- Ultra-strong and incredibly light hollow-core carbon fiber design
- Includes T-Type direct mount chainring with optimized chain retention technology
- DUB cartridge bearing bottom bracket set sold separately
- Power meter ready
- 174mm Q-factor
| Model | XXSL Eagle T-Type Wide |
| Length | 165mm, 170mm, 175mm |
| Direct Mount/BCD | 8-Bolt |
| Rings Included | 34t |
| Configuration | 1x |
| Spindle Interface | SRAM DUB |
| BB Shell Width | 73mm |
| Chainline | 55mm |
| Material | Carbon |
| Color | Black |











