
Stan's Crest MK4 Rim - 26 Disc Black 32H
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 28.4 |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 538 |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Color | Black |
| Weight | 357 |
| Wheel Size | 26" |
| Defined Color | Gray |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Depth (mm) | 18 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 1.5 |
Original: $129.00
-65%$129.00
$45.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 28.4 |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 538 |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Color | Black |
| Weight | 357 |
| Wheel Size | 26" |
| Defined Color | Gray |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Depth (mm) | 18 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 1.5 |











