đ Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Stan's Crest MK4 Rim - 27.5 Disc Black 28H
The Crest MK4 combines the heritage of Stanâs legendary tubeless design with todayâs best materials and a stronger asymmetric design. The BST Asymmetric rim design allows for a stronger wheel while offering the easy inflation and Stanâs trademark unmatched airtight seal. The Crest MK4 rim is optimized for 40mm Gravel tires and up to 2.3â mountain tires making it a great versatile choice for a wide range of bikes and riding styles.25mm rim width optimized for Gravel and XC tires up to 2.3â Light and durable 6069 aluminum with welded joint and reinforced spoke bed BST Asymmetric design combines Stanâs legendary easy tubeless inflation with a stronger more balanced wheel build 3-year rim warranty with 1-year crash replacement
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 28.4 |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 563 |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Color | Black |
| Weight | 374 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Gray |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Depth (mm) | 18 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 1.5 |
$129.00
Stan's Crest MK4 Rim - 27.5 Disc Black 28Hâ
$129.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Crest MK4 combines the heritage of Stanâs legendary tubeless design with todayâs best materials and a stronger asymmetric design. The BST Asymmetric rim design allows for a stronger wheel while offering the easy inflation and Stanâs trademark unmatched airtight seal. The Crest MK4 rim is optimized for 40mm Gravel tires and up to 2.3â mountain tires making it a great versatile choice for a wide range of bikes and riding styles.25mm rim width optimized for Gravel and XC tires up to 2.3â Light and durable 6069 aluminum with welded joint and reinforced spoke bed BST Asymmetric design combines Stanâs legendary easy tubeless inflation with a stronger more balanced wheel build 3-year rim warranty with 1-year crash replacement
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 28.4 |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 563 |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Color | Black |
| Weight | 374 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Gray |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 28 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Depth (mm) | 18 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 1.5 |











