
Stan's Flow EX3 Rim - 27.5 Disc Black 32H
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 32.6 |
| Rim Width (Internal) | 29 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564 |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Color | Black |
| Weight | 580 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Gray |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Depth (mm) | 17.9 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 32.6 |
| Rim Width (Internal) | 29 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 564 |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Color | Black |
| Weight | 580 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Gray |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Depth (mm) | 17.9 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |











