đ Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Stan's Flow EX3 Rim - 29 Disc Black 32H
The Flow EX3 is the most reliable tubeless rim made for handling faster speeds on the most demanding trails. If youâre looking for the ultimate rim for Enduro and DH racing something to handle the increased weight and added speed of an E-bike or just want the most durable rim possible this is it. The Flow EX3 combines the 29mm internal width and durable 6069 aluminum construction of the Flow MK3 with the incredibly strong triple cavity design of the classic Flow EX rim. The result is a new rim shape that perfectly balances radial compliance with lateral stiffness and sets an entirely new benchmark for durability and impact resistance.Patented low-profile tubeless rim design balances lateral stiffness with radial compliance Designed tested and raced to victories on the World Cup DH and Enduro World Series circuits Built to handle the added speeds and increased forces of todayâs longer travel trail enduro DH and E-bikes Tiebeam triple-cavity rim design resists damage and prevents air loss under impacts 29mm internal width optimized for 2.35â to 2.8â Trail All-mountain and DH tires Most trusted tubeless system for easy setup and low maintenance 6069 aluminum alloy is stronger than conventional 6061 alloys Bead Blasted âBBQâ finish for added durability
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 32.6 |
| Rim Width (Internal) | 29 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 602 |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Color | Black |
| Weight | 618 |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Gray |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Depth (mm) | 17.9 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
$47.25
Original: $135.00
-65%Stan's Flow EX3 Rim - 29 Disc Black 32Hâ
$135.00
$47.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Flow EX3 is the most reliable tubeless rim made for handling faster speeds on the most demanding trails. If youâre looking for the ultimate rim for Enduro and DH racing something to handle the increased weight and added speed of an E-bike or just want the most durable rim possible this is it. The Flow EX3 combines the 29mm internal width and durable 6069 aluminum construction of the Flow MK3 with the incredibly strong triple cavity design of the classic Flow EX rim. The result is a new rim shape that perfectly balances radial compliance with lateral stiffness and sets an entirely new benchmark for durability and impact resistance.Patented low-profile tubeless rim design balances lateral stiffness with radial compliance Designed tested and raced to victories on the World Cup DH and Enduro World Series circuits Built to handle the added speeds and increased forces of todayâs longer travel trail enduro DH and E-bikes Tiebeam triple-cavity rim design resists damage and prevents air loss under impacts 29mm internal width optimized for 2.35â to 2.8â Trail All-mountain and DH tires Most trusted tubeless system for easy setup and low maintenance 6069 aluminum alloy is stronger than conventional 6061 alloys Bead Blasted âBBQâ finish for added durability
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 32.6 |
| Rim Width (Internal) | 29 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 602 |
| Valve | Presta |
| Valve Length | Short 32-40mm |
| Color | Black |
| Weight | 618 |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Gray |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 32 |
| Rim Joint | Welded |
| Rim Depth (mm) | 17.9 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |











