đ Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Surly Bridge Club Frameset - 27.5"/700c, Steel, Black
As a highly versatile touring bike the Bridge Club hits the sweet spot that separates on- and off-road excursions. The simplistic design makes it fully adept to handle a full rack and pannier setup frame bags or any combination of the two. It doesnât feel sluggish on paved shortcuts but can also hold its own on dirt detours. If youâre feeling a little zesty on your next road tour you wonât be ill-prepared for reroutes through the woods. The Bridge Club is designed to handle it all.100% Surly 4130 CroMoly frame main triangle is double-butted; 1-1/8" threadless CroMoly fork Rack fender and four sets of Three-Pack mounts Disc Brake-specific Single-position vertical rear dropout 27.5â x 2.8â tire clearance
| Rear Axle | QR x 141mm |
| TT (Effective) | 545, 570, 595, 615, 630 |
| Brake Type | Disc |
| Fork Type | Rigid |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Color | Dark Black |
| Mfg Size | Large, Medium, Small, X-Large, X-Small |
| Platform | Bridge Club |
| Wheel Size | 26+ |
| Defined Color | Black |
Select Size
From $599.00
Surly Bridge Club Frameset - 27.5"/700c, Steel, Blackâ
$599.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
As a highly versatile touring bike the Bridge Club hits the sweet spot that separates on- and off-road excursions. The simplistic design makes it fully adept to handle a full rack and pannier setup frame bags or any combination of the two. It doesnât feel sluggish on paved shortcuts but can also hold its own on dirt detours. If youâre feeling a little zesty on your next road tour you wonât be ill-prepared for reroutes through the woods. The Bridge Club is designed to handle it all.100% Surly 4130 CroMoly frame main triangle is double-butted; 1-1/8" threadless CroMoly fork Rack fender and four sets of Three-Pack mounts Disc Brake-specific Single-position vertical rear dropout 27.5â x 2.8â tire clearance
| Rear Axle | QR x 141mm |
| TT (Effective) | 545, 570, 595, 615, 630 |
| Brake Type | Disc |
| Fork Type | Rigid |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Color | Dark Black |
| Mfg Size | Large, Medium, Small, X-Large, X-Small |
| Platform | Bridge Club |
| Wheel Size | 26+ |
| Defined Color | Black |













