

Surly Disc Trucker Fork
| Steerer Type | Straight |
| Color | Black |
| Brake Mount (Fork) | IS Disc Brake 160 |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 1043, 955 |
| Wheel Size | 26", 700c |
| Offset | 45 |
| Material | Steel |
| Defined Color List | Black |
| Defined Color | Black |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 2.0", 50mm |
| Axle to Crown Length | 376, 390 |
| Front Axle | 9mm x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 350, 400 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Straight |
| Color | Black |
| Brake Mount (Fork) | IS Disc Brake 160 |
| Crown Race | 30 |
| Weight | 1043, 955 |
| Wheel Size | 26", 700c |
| Offset | 45 |
| Material | Steel |
| Defined Color List | Black |
| Defined Color | Black |
| Maximum Tire Clearance (Fork) | 2.0", 50mm |
| Axle to Crown Length | 376, 390 |
| Front Axle | 9mm x 100mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Steerer Tube Length (mm) | 350, 400 |











