š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Surly Rear Disc Rack Wide Black
The Surly Wide Rear Disc Rack is made of tubular CroMoly steel and is specifically designed to fit fat bike frames with seatstay-mounted disc brakes like the Wednesday and Ice Cream Truck.Tubular CroMoly rack stainless-steel hardware Height-adjustable to accommodate 26-29" wheels Hardware housed in reusable Surly Tool Bag NOTE: The following "RK" part numbers will not be compatible with the new Rear Disc Racks: RK0131 RK0121 RK0134
| Color | Black |
| Weight | 1699 |
| Weight Limit (lbs) | 66 |
| Requires Eyelets | Yes |
| Tube Diameter | 10 |
| Platform Dimensions | 350 x 200 mm |
| Material | Tubular CroMoly |
| Maximum Wheel Size (in) | 26" Fat |
| Disc Brake Compatible | Yes |
$160.00
Surly Rear Disc Rack Wide Blackā
$160.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Surly Wide Rear Disc Rack is made of tubular CroMoly steel and is specifically designed to fit fat bike frames with seatstay-mounted disc brakes like the Wednesday and Ice Cream Truck.Tubular CroMoly rack stainless-steel hardware Height-adjustable to accommodate 26-29" wheels Hardware housed in reusable Surly Tool Bag NOTE: The following "RK" part numbers will not be compatible with the new Rear Disc Racks: RK0131 RK0121 RK0134
| Color | Black |
| Weight | 1699 |
| Weight Limit (lbs) | 66 |
| Requires Eyelets | Yes |
| Tube Diameter | 10 |
| Platform Dimensions | 350 x 200 mm |
| Material | Tubular CroMoly |
| Maximum Wheel Size (in) | 26" Fat |
| Disc Brake Compatible | Yes |













