



Teravail Oxbow Tire
| Flat Protection | No, Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Tan |
| Weight | 1075, 1090, 1200, 935, 990 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 71, 76 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 3.00, 29 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | No, Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Tan |
| Weight | 1075, 1090, 1200, 935, 990 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 71, 76 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 3.00, 29 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |











