🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Vision Team 35 Comp SL Wheelset - 700 QR x 100/130mm Rim Brake HG 11 BLK Clincher
The all-alloy Team 35 Comp SL wheelset shares many features of other high-end wheelsets including: aero bladed spokes an asymmetric 2:1 rear lacing pattern CNC machined braking surfaces sealed cartridge bearings and hand-built quality. 35mm deep alloy clincher rims give aerodynamic benefits without an excessive weight penalty. CNC machined alloy hubs are durable and smooth-running. The Team35 is only available for Shimano 10/11spd cassettes and is an excellent training or entry-level racing wheelset.Alloy 35mm deep clincher rim laced wo Alloy hubs for DP Aero blade spokes Anodized black rims with CNC braking surface (The black braking surface is an aesthetic finishing it will change color during use) Alloy freehub body Artisanal built entirely by hand Includes QR and rim tape
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Rim Width (Internal) | 19 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
$331.00
Vision Team 35 Comp SL Wheelset - 700 QR x 100/130mm Rim Brake HG 11 BLK Clincher—
$331.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The all-alloy Team 35 Comp SL wheelset shares many features of other high-end wheelsets including: aero bladed spokes an asymmetric 2:1 rear lacing pattern CNC machined braking surfaces sealed cartridge bearings and hand-built quality. 35mm deep alloy clincher rims give aerodynamic benefits without an excessive weight penalty. CNC machined alloy hubs are durable and smooth-running. The Team35 is only available for Shimano 10/11spd cassettes and is an excellent training or entry-level racing wheelset.Alloy 35mm deep clincher rim laced wo Alloy hubs for DP Aero blade spokes Anodized black rims with CNC braking surface (The black braking surface is an aesthetic finishing it will change color during use) Alloy freehub body Artisanal built entirely by hand Includes QR and rim tape
| Rear Axle | QR x 130mm |
| Rim Width (Internal) | 19 |
| Cassette Body Type | Shimano HG 11/12-Speed Road |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |













