
Vittoria Mazza Enduro G2.0 Tire TLR 27.5x2.4 Black
- Aggressive profile with ample sipe spacing for mixed terrain
- Progressive sipe width for tactile grip on rocks and roots
- Stepped leading edge center-tread maintains speed, and delivers climbing traction
| Model | Mazza Enduro |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.4" |
| Casing | 2-ply Reinforced Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1115g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Aggressive profile with ample sipe spacing for mixed terrain
- Progressive sipe width for tactile grip on rocks and roots
- Stepped leading edge center-tread maintains speed, and delivers climbing traction
| Model | Mazza Enduro |
| Size | 27.5" |
| Width | 2.4" |
| Casing | 2-ply Reinforced Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1115g |











