
Vittoria Mezcal III Tire TLR 29x2.35 Black/Rainbow
- For dry terrain conditions
- Available with World Championship proven TNT bead technology
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
| Model | Mezcal III UCI Edition |
| Size | 29" |
| Width | 2.35" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 60 |
| Compound | 1C |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Rainbow |
| Weight | 730g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- For dry terrain conditions
- Available with World Championship proven TNT bead technology
- Defined center-ridge tread for low rolling resistance
| Model | Mezcal III UCI Edition |
| Size | 29" |
| Width | 2.35" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 60 |
| Compound | 1C |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Rainbow |
| Weight | 730g |











