

Vittoria Roadster Tire - Clincher Wire, Black
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 650, 720 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 38 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.50, 29 x 1.50 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 26 |
| Color | Black |
| Weight | 650, 720 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 38 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.50, 29 x 1.50 |
| Tire Type | Clincher |











