
Vittoria Terreno XCR 29" Tire G2.0
- Center āscalesā are ramped, providing a fast rolling leading edge, yet sharp effective braking and cornering edges
- Progressive depth tread design offers smooth transitions between cornering lean angles
- Graphene compound technology
| Model | Terreno XCR |
| Size | 29" |
| Width | 2.1", 2.25" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 1C |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 575g, 660g |
Original: $84.99
-65%$84.99
$29.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Center āscalesā are ramped, providing a fast rolling leading edge, yet sharp effective braking and cornering edges
- Progressive depth tread design offers smooth transitions between cornering lean angles
- Graphene compound technology
| Model | Terreno XCR |
| Size | 29" |
| Width | 2.1", 2.25" |
| Casing | Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | 1C |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 575g, 660g |











