
Vittoria Terreno Zero G2.0 Tire TLR 700x47 Anth/Blk
- Features a central tread pattern inspired by the Corsa, and slightly angled hexagonal knobs on the sides. This particular tread design is aimed to attack paved and hard-pack gravel surfaces. The slick, central part of the tread ensures the supple feel and low rolling resistance you have come to expect
| Model | Terreno Zero G2.0 |
| Size | 700c |
| Width | 47mm |
| Casing | Reinforced Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | Endurance Formulation Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Anthracite/Black |
| Weight | 575g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Features a central tread pattern inspired by the Corsa, and slightly angled hexagonal knobs on the sides. This particular tread design is aimed to attack paved and hard-pack gravel surfaces. The slick, central part of the tread ensures the supple feel and low rolling resistance you have come to expect
| Model | Terreno Zero G2.0 |
| Size | 700c |
| Width | 47mm |
| Casing | Reinforced Nylon |
| TPI | 100 |
| Compound | Endurance Formulation Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Anthracite/Black |
| Weight | 575g |











