š Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


WHISKY No.9 36w Rim - Disc, Matte Carbon
The No.9 36w rims are an ideal choice for all-around trail riding and off-road touring. They fit a huge range of modern mountain bike tires and offer lightweight performance across the board. Available in both 27.5ā and 29ā sizes as well as 28h or 32h options these highly versatile rims provide huge performance gains over aluminum rims of the same width. A perfect mix of width weight and stiffness these will be right at home on almost any bike.Designed to be used with spoke nipple washers Recommended weight limit 240lbs
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 36 |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 549, 588 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Black, Matte Carbon |
| Weight | 420 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Depth (mm) | 26 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
Select Size
Select Hub Drilling
From $450.00
WHISKY No.9 36w Rim - Disc, Matte Carbonā
$450.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The No.9 36w rims are an ideal choice for all-around trail riding and off-road touring. They fit a huge range of modern mountain bike tires and offer lightweight performance across the board. Available in both 27.5ā and 29ā sizes as well as 28h or 32h options these highly versatile rims provide huge performance gains over aluminum rims of the same width. A perfect mix of width weight and stiffness these will be right at home on almost any bike.Designed to be used with spoke nipple washers Recommended weight limit 240lbs
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (External) | 36 |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 549, 588 |
| Material | Carbon |
| Valve | Presta |
| Color | Black, Matte Carbon |
| Weight | 420 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Eyelets | None |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Joint | Carbon |
| Rim Depth (mm) | 26 |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |













