
Wolf Tooth Components Lithic Mountain Fork With Triple Mnts Boost PostBlk
- Swappable machined dropouts allow this fork to be native for post mount or flat mount and 100mm or 110mm Boost, as well as adjust the offset by 7.5mm (51.5 or 44mm)
- Clearance for 29ā x 3ā tires and three-pack mounts equip the fork for bikepacking
- The axle-to-crown is 498mm, which makes it compatible with suspension-corrected frames, designed aronud 120mm travel
- Max load (3 pack mounts): 5.5 lbs (2.5kg) per side
| Model | Lithic Mountain Boost |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm / 51.5mm |
| Axle | Crown-495/498mm |
| Brake Mount | Disc Only (PM) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Swappable machined dropouts allow this fork to be native for post mount or flat mount and 100mm or 110mm Boost, as well as adjust the offset by 7.5mm (51.5 or 44mm)
- Clearance for 29ā x 3ā tires and three-pack mounts equip the fork for bikepacking
- The axle-to-crown is 498mm, which makes it compatible with suspension-corrected frames, designed aronud 120mm travel
- Max load (3 pack mounts): 5.5 lbs (2.5kg) per side
| Model | Lithic Mountain Boost |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm / 51.5mm |
| Axle | Crown-495/498mm |
| Brake Mount | Disc Only (PM) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Color | Black |











