
WTB Groov-E Tire - 29 x 2.4 Clincher Wire Comp DNA FG w/ Reflective
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $54.95
-65%$54.95
$19.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 62 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |











