
WTB KOM Light i76 26" TCS Rim 32h
- WTB's lightest alloy rim employs an open cavity design
- Sturdy AL6069 alloy produces rims strong enough for daily hammering
- Recessed nipple beds in the double wall section of rims
- TCS enables simple tubeless set up
| Model | KOM Light i76 |
| Size | 26" |
| Internal W | 76mm |
| Depth | 14.9mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 549mm (20.4mm Offset) |
| Color | Black |
| Weight | 807g |
Original: $150.95
-65%$150.95
$52.83Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- WTB's lightest alloy rim employs an open cavity design
- Sturdy AL6069 alloy produces rims strong enough for daily hammering
- Recessed nipple beds in the double wall section of rims
- TCS enables simple tubeless set up
| Model | KOM Light i76 |
| Size | 26" |
| Internal W | 76mm |
| Depth | 14.9mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 549mm (20.4mm Offset) |
| Color | Black |
| Weight | 807g |











