🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

WTB KOM Tough i40 27.5" TCS 2.0 Rim 32h >
- Dual I-Beam construction increases strength and stiffness
- Extruded from AL 6069 for durability and reasonable weight
- Updated spoke bed provides a more congruent interface between nipple and rim
- TCS 2.0 rims deliver WTB's easiest to mount and most reliable tubeless system
- WTB Solid Strip is included with rim and provides a smooth surface between tire and rim. It also prevents a broken spoke from puncturing the tubeless system and losing air
- TCS tape is also required for tubeless set up
| Model | KOM Tough i40 |
| Size | 27.5" |
| Internal W | 40mm |
| Depth | 18.1mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 571mm |
| Color | Black |
| Weight | 611g |
$44.08
Original: $125.95
-65%WTB KOM Tough i40 27.5" TCS 2.0 Rim 32h >—
$125.95
$44.08Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Dual I-Beam construction increases strength and stiffness
- Extruded from AL 6069 for durability and reasonable weight
- Updated spoke bed provides a more congruent interface between nipple and rim
- TCS 2.0 rims deliver WTB's easiest to mount and most reliable tubeless system
- WTB Solid Strip is included with rim and provides a smooth surface between tire and rim. It also prevents a broken spoke from puncturing the tubeless system and losing air
- TCS tape is also required for tubeless set up
| Model | KOM Tough i40 |
| Size | 27.5" |
| Internal W | 40mm |
| Depth | 18.1mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 571mm |
| Color | Black |
| Weight | 611g |











