
WTB ST i30 27.5" TCS 2.0 Rim 32h
- ST rims create an affordable solution for tubeless
- TCS 2.0 rims deliver WTB's easiest to mount and most reliable tubeless system
- WTB Solid Strip is included with rim and provides a smooth surface between tire and rim. It also prevents a broken spoke from puncturing the tubeless system and losing air
- TCS tape is also required for tubeless set up
| Model | ST i30 |
| Size | 27.5 |
| InternalW | 30mm |
| Depth | 17.8mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 568mm |
| Color | Black |
| Weight | 604g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- ST rims create an affordable solution for tubeless
- TCS 2.0 rims deliver WTB's easiest to mount and most reliable tubeless system
- WTB Solid Strip is included with rim and provides a smooth surface between tire and rim. It also prevents a broken spoke from puncturing the tubeless system and losing air
- TCS tape is also required for tubeless set up
| Model | ST i30 |
| Size | 27.5 |
| InternalW | 30mm |
| Depth | 17.8mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc |
| Type | Tubeless |
| Material | Aluminum |
| ERD | 568mm |
| Color | Black |
| Weight | 604g |











