
WTB ThickSlick Tire - 29 x 2.1 Clincher Wire Black Comp
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Weight | 786 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Weight | 786 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |











