
WTB Trail Boss Tire - 29 x 2.25 Clincher Wire Black
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Weight | 967 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $36.95
-65%$36.95
$12.93Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Weight | 967 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| Tire Type | Clincher |











