🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


WTB VelociRaptor Comp Tire - 26 x 2.1, Clincher Wire, Black
The VelociRaptors are legendary mountain bike tires. They are quite possibly the most popular tires in the history of WTB.Durable casing with wire bead and DNA rubber compound (60a)
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Weight | 829 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |
Select Position
From $29.95
WTB VelociRaptor Comp Tire - 26 x 2.1, Clincher Wire, Black—
$29.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The VelociRaptors are legendary mountain bike tires. They are quite possibly the most popular tires in the history of WTB.Durable casing with wire bead and DNA rubber compound (60a)
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Weight | 829 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 54 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |













