

2018 Tarmac Men Sl4 Sport
The Tarmac Sport combines all of the complete performance that the Tarmac is known the world over for with the durable shifting of Shimano's 105. Consider it the perfect bike to grow along with you as you explore the open roads ahead. Along the way, you'll also find a Grand-Tour-winning geometry, plus a FACT 9r carbon fiber construction.
For the spec, we selected components that deliver surefooted performance, like durable DT R460 wheels, crisp Shimano 105 shifting, and a bevy of Body Geometry components that maximize performance by providing the utmost in comfort.
| FRAME | Specialized Tarmac SL4, FACT 9r carbon, compact race design, 1-3/8 lower bearing, threaded BB, 130mm spacing |
| FORK | Specialized FACT carbon, full monocoque |
| HANDLEBARS | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| STEM | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| TAPE | Specialized S-Wrap |
| SADDLE | Body Geometry ToupƩ Sport, steel rails, 143mm |
| SEATPOST | Carbon, single-bolt, 30.9mm |
| SEAT BINDER | Specialized, alloy, 27.2mm |
| FRONT BRAKE | Axis |
| REAR BRAKE | Axis |
| SHIFT LEVERS | Shimano 105, 11-speed |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano 105 Ez, braze-on |
| REAR DERAILLEUR | Shimano 105, 11-speed |
| CASSETTE | Shimano 105, 11-speed, 11-28t |
| CRANKSET | Praxis Alba |
| CHAINRINGS | 50/34T |
| CHAIN | KMC X11EL, 11-speed w/ Missing Link⢠|
| FRONT WHEEL | DT R460, sealed cartridge hubs, 14g spokes, 20h |
| REAR WHEEL | DT R460, sealed cartridge hubs, 14g spokes, 24h |
| FRONT TIRE | Espoir Elite, 60 TPI, KevlarĀ® bead, 700x23mm |
| REAR TIRE | Espoir Elite, 60 TPI, KevlarĀ® bead, 700x23mm |
| INNER TUBES | Presta, 40mm valve |
| PEDALS | Nylon, 105x78x28mm, loose balls w/ reflectors |
| Size | 49 |
Original: $1,424.95
-65%$1,424.95
$498.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Tarmac Sport combines all of the complete performance that the Tarmac is known the world over for with the durable shifting of Shimano's 105. Consider it the perfect bike to grow along with you as you explore the open roads ahead. Along the way, you'll also find a Grand-Tour-winning geometry, plus a FACT 9r carbon fiber construction.
For the spec, we selected components that deliver surefooted performance, like durable DT R460 wheels, crisp Shimano 105 shifting, and a bevy of Body Geometry components that maximize performance by providing the utmost in comfort.
| FRAME | Specialized Tarmac SL4, FACT 9r carbon, compact race design, 1-3/8 lower bearing, threaded BB, 130mm spacing |
| FORK | Specialized FACT carbon, full monocoque |
| HANDLEBARS | Specialized Shallow Drop, 6061, 70x125mm, 31.8mm clamp |
| STEM | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| TAPE | Specialized S-Wrap |
| SADDLE | Body Geometry ToupƩ Sport, steel rails, 143mm |
| SEATPOST | Carbon, single-bolt, 30.9mm |
| SEAT BINDER | Specialized, alloy, 27.2mm |
| FRONT BRAKE | Axis |
| REAR BRAKE | Axis |
| SHIFT LEVERS | Shimano 105, 11-speed |
| FRONT DERAILLEUR | Shimano 105 Ez, braze-on |
| REAR DERAILLEUR | Shimano 105, 11-speed |
| CASSETTE | Shimano 105, 11-speed, 11-28t |
| CRANKSET | Praxis Alba |
| CHAINRINGS | 50/34T |
| CHAIN | KMC X11EL, 11-speed w/ Missing Link⢠|
| FRONT WHEEL | DT R460, sealed cartridge hubs, 14g spokes, 20h |
| REAR WHEEL | DT R460, sealed cartridge hubs, 14g spokes, 24h |
| FRONT TIRE | Espoir Elite, 60 TPI, KevlarĀ® bead, 700x23mm |
| REAR TIRE | Espoir Elite, 60 TPI, KevlarĀ® bead, 700x23mm |
| INNER TUBES | Presta, 40mm valve |
| PEDALS | Nylon, 105x78x28mm, loose balls w/ reflectors |
| Size | 49 |














