🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale







Cane Creek Hellbender 70 Lite Headset
Cane Creek Hellbender 70 Lite is a headset that packs durability weight savings and value into one product. Equipped with 6061-T6 aluminum and 35 percent lighter over comparable models. The Hellbender 70 Lite is an ideal headset choice for any bike where weight savings is a priority – a lightweight headset that doesn’t lack durability or performance.6061-T6 Aluminum cups and covers are internally contoured and relieved to minimize weight and maximize strength Top cover with low-friction upper bearing seal completely seals cup from contaminants and is fully captured by the top cover with no loose parts Alloy Dual-Seal crown race provides excellent seal efficiency with low friction Lightweight aluminum/w steel hybrid Hellbender Lite sealed cartridge bearing Carbon friendly captured compression ring
| Bearing Type | Cartridge |
| Color | Black, Purple |
| Crown Race | 40 |
| S.H.I.S Lower | IS52, ZS56 |
| S.H.I.S Upper | IS41, IS42, ZS44 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 Threadless |
| Lower Stack Height | 1, 4 |
| Material | Steel |
| Upper Stack Height | 8, 9 |
| Defined Color | Purple |
| Stack Height | 10, 12 |
| Model | Hellbender 70 Lite |
| S.H.I.S. | IS41/28.6 / IS47/33, IS42/28.6 / IS47/33 |
| Stack | 9mm/1mm |
| Weight | 54g |
Select Size
Select Color
From $0.88
Original: $2.50
-65%Cane Creek Hellbender 70 Lite Headset—
$2.50
$0.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cane Creek Hellbender 70 Lite is a headset that packs durability weight savings and value into one product. Equipped with 6061-T6 aluminum and 35 percent lighter over comparable models. The Hellbender 70 Lite is an ideal headset choice for any bike where weight savings is a priority – a lightweight headset that doesn’t lack durability or performance.6061-T6 Aluminum cups and covers are internally contoured and relieved to minimize weight and maximize strength Top cover with low-friction upper bearing seal completely seals cup from contaminants and is fully captured by the top cover with no loose parts Alloy Dual-Seal crown race provides excellent seal efficiency with low friction Lightweight aluminum/w steel hybrid Hellbender Lite sealed cartridge bearing Carbon friendly captured compression ring
| Bearing Type | Cartridge |
| Color | Black, Purple |
| Crown Race | 40 |
| S.H.I.S Lower | IS52, ZS56 |
| S.H.I.S Upper | IS41, IS42, ZS44 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 Threadless |
| Lower Stack Height | 1, 4 |
| Material | Steel |
| Upper Stack Height | 8, 9 |
| Defined Color | Purple |
| Stack Height | 10, 12 |
| Model | Hellbender 70 Lite |
| S.H.I.S. | IS41/28.6 / IS47/33, IS42/28.6 / IS47/33 |
| Stack | 9mm/1mm |
| Weight | 54g |





















