
Cast by Pirelli DH/Enduro Protagonist TL 29 Tire - 29x2.4 Evo
- Designed for maximum grip and cornering for DH/Enduro
- V-design tread pattern encourages smooth directional changes through a varing level of cornering support
- The Protagonist creates an informed feeling of grip levels as you transfer through lean angles
- Knob spacing improves terrain penetration while clearing mud
- Front tire specific
| Model | Protagonist |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | DualWall, HardWall |
| TPI | 120, 60 |
| Compound | Smart EVO DH |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1190g, 1310g |
Original: $98.99
-65%$98.99
$34.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Designed for maximum grip and cornering for DH/Enduro
- V-design tread pattern encourages smooth directional changes through a varing level of cornering support
- The Protagonist creates an informed feeling of grip levels as you transfer through lean angles
- Knob spacing improves terrain penetration while clearing mud
- Front tire specific
| Model | Protagonist |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | DualWall, HardWall |
| TPI | 120, 60 |
| Compound | Smart EVO DH |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1190g, 1310g |












