🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Dt swiss ARC 1100 Dicut 38 3-Dec 700C Wheel Front
- To celebrate DT Swiss' 30th Annivesary, we have some limited edition " 3 Decades" product!
- Tubeless ready, disc-specific carbon fiber rims
- Dicut 180-series Center Lock disc hub with 54t Ratchet EXP system
- DT Swiss Aerolite II/Aero Comp II T-head double butted and bladed spokes with alloy ProLock hidden nipples
- Rear wheel comes with HG 11sp Road freehub installed and includes SRAM XDR driver and end cap
- HG 11sp road: Compatible with HG splined Shimano/SRAM 11sp cassettes. Also compatible with Shimano/SRAM 8-10sp cassettes with spacer
- Also includes: factory installed rim tape, alloy tubeless valve and evoc double wheel bag (included with the front wheel)
| Model | ARC 1100 LE |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front, Rear (HG 11sp Road/XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100, 12x142 |
| Hub | Dicut 180, Dicut 180 Ratchet EXP |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | ARC 1100 38 |
| Internal W | 20mm |
| Depth | 38mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Silver/Silver/Black |
| Weight | 586g, 711g |
Select Position
Select Axle Spacing
From $1,259.90
Dt swiss ARC 1100 Dicut 38 3-Dec 700C Wheel Front—
$1,259.90
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- To celebrate DT Swiss' 30th Annivesary, we have some limited edition " 3 Decades" product!
- Tubeless ready, disc-specific carbon fiber rims
- Dicut 180-series Center Lock disc hub with 54t Ratchet EXP system
- DT Swiss Aerolite II/Aero Comp II T-head double butted and bladed spokes with alloy ProLock hidden nipples
- Rear wheel comes with HG 11sp Road freehub installed and includes SRAM XDR driver and end cap
- HG 11sp road: Compatible with HG splined Shimano/SRAM 11sp cassettes. Also compatible with Shimano/SRAM 8-10sp cassettes with spacer
- Also includes: factory installed rim tape, alloy tubeless valve and evoc double wheel bag (included with the front wheel)
| Model | ARC 1100 LE |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front, Rear (HG 11sp Road/XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100, 12x142 |
| Hub | Dicut 180, Dicut 180 Ratchet EXP |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | ARC 1100 38 |
| Internal W | 20mm |
| Depth | 38mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Silver/Silver/Black |
| Weight | 586g, 711g |














