
Dt swiss EXC 1501 Spline 27.5in Wheel Rear
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5in |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 30 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | EXC1501 Spline |
| Hub Model | 240 DEG |
| Hub Spacing | 148 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | 11-12s XD/Micro |
| Brake Type | 6B |
| Spoke Type | DT Comp Race SP |
| Spoke Count | 28H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
Original: $1,088.90
-65%$1,088.90
$381.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Diameter | 27.5in |
| Front/Rear or Set | Rear |
| ID Width (mm) | 30 |
| Axle Size | Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | EXC1501 Spline |
| Hub Model | 240 DEG |
| Hub Spacing | 148 |
| Hub Color | Blk |
| Gears | 11-12s XD/Micro |
| Brake Type | 6B |
| Spoke Type | DT Comp Race SP |
| Spoke Count | 28H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |














