🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

DT Swiss F 1900 Classic Rear Wheel - 29" 12 x 157mm 6-Bolt HG 11 MTN Ratchet LN 18 BLK
F 1900 Classic wheels are made to withstand some of the harshest conditions. With a new rim based on the latest generation of Downhill rim design coupled with the tried-and-true ratchet hub the F 1900 wheel aims to take the beating of numerous bike park laps.Intended use = DH/All-Mountain/Trail Tubeless ready 30mm wide alloy rim Sealed bearing Spline Hub with Ratchet LN 18T freehub drive system Includes tubeless valve and tape
| Rear Axle | 12mm Thru x 157mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
$399.90
DT Swiss F 1900 Classic Rear Wheel - 29" 12 x 157mm 6-Bolt HG 11 MTN Ratchet LN 18 BLK—
$399.90
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
F 1900 Classic wheels are made to withstand some of the harshest conditions. With a new rim based on the latest generation of Downhill rim design coupled with the tried-and-true ratchet hub the F 1900 wheel aims to take the beating of numerous bike park laps.Intended use = DH/All-Mountain/Trail Tubeless ready 30mm wide alloy rim Sealed bearing Spline Hub with Ratchet LN 18T freehub drive system Includes tubeless valve and tape
| Rear Axle | 12mm Thru x 157mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |














