🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

DT Swiss FR 541 Disc Rim
The FR 541 may not be your first rim but it aspires to be the last. The new rim shape improves the impact resistance enabling you to push a little harder on the trails. It also enhances the pinch flat protection for a trusty ride on rougher tracks. Build this rim with care and it will reward you with resistance and lightness for a long-lasting bond.Aluminum welded construction hooked tubeless design PHR – Pro Head Reinforcement system increases the load-bearing surface of the nipples on the rim and reduces localized stresses Provides a 17% increase in pinch flat resistance compared to the previous FR 560 rim Disc brake only
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 565, 603 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 570, 605 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |
Select Wheel Size
Select Spoke Count
From $47.56
Original: $135.90
-65%DT Swiss FR 541 Disc Rim—
$135.90
$47.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The FR 541 may not be your first rim but it aspires to be the last. The new rim shape improves the impact resistance enabling you to push a little harder on the trails. It also enhances the pinch flat protection for a trusty ride on rougher tracks. Build this rim with care and it will reward you with resistance and lightness for a long-lasting bond.Aluminum welded construction hooked tubeless design PHR – Pro Head Reinforcement system increases the load-bearing surface of the nipples on the rim and reduces localized stresses Provides a 17% increase in pinch flat resistance compared to the previous FR 560 rim Disc brake only
| Brake Compatibility | Disc Only |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Brake Track | None |
| Manufacturer Spec ERD (mm) | 565, 603 |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Weight | 570, 605 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Hub Drilling | 28, 32 |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Center Offset (mm) | 0 |





















