🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale





DT Swiss ProLock Spoke Nipples - Box of 100
- Pre-prepped with a long lasting thread adhesion compound
- Aluminum: forged, machined nipple with full length threading, anodized black
- Brass: extra durable cold forged, black coated brass
| Material | Alloy, Aluminum, Brass |
| Gauge | 14g |
| Length | 12, 12mm, 16mm |
| Color | Black, Silver |
| Package | 100/Count |
| Spoke Diameter | 1.8, 2.0 |
| Defined Color | Black |
| Weight | 937.5 |
Select Material
Select Size
Select Color
From $23.15
DT Swiss ProLock Spoke Nipples - Box of 100—
$23.15
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Pre-prepped with a long lasting thread adhesion compound
- Aluminum: forged, machined nipple with full length threading, anodized black
- Brass: extra durable cold forged, black coated brass
| Material | Alloy, Aluminum, Brass |
| Gauge | 14g |
| Length | 12, 12mm, 16mm |
| Color | Black, Silver |
| Package | 100/Count |
| Spoke Diameter | 1.8, 2.0 |
| Defined Color | Black |
| Weight | 937.5 |





















