
ENVE Composites Hex Carapace 700x40TLR Black/Tanwall
- For hardpack to loose conditions
- Hexagonal block shapes are angled for maximizing traction and speed
- Carapace casing is designed for moderate to rough terrain with durability and protection in mind. Kevlar full protection for both tread and sidewall with a anti pinch bumper and chafer strip on the bead
| Model | Hex |
| Size | 700c |
| Width | 40mm |
| Casing | Carapace |
| TPI | 120 |
| Compound | Nano |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 470g |
Original: $85.00
-65%$85.00
$29.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- For hardpack to loose conditions
- Hexagonal block shapes are angled for maximizing traction and speed
- Carapace casing is designed for moderate to rough terrain with durability and protection in mind. Kevlar full protection for both tread and sidewall with a anti pinch bumper and chafer strip on the bead
| Model | Hex |
| Size | 700c |
| Width | 40mm |
| Casing | Carapace |
| TPI | 120 |
| Compound | Nano |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black/Tanwall |
| Weight | 470g |












