🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Fairdale Ridgemont SRAM Bike - 27.5" Steel Purple Medium/Large
The Ridgemont is a bit of an oddball bike that we think is both practical and enjoyable. When the bike path ends the Ridgemont keeps going with 2.0" wide 27.5" tires and stable MX bars. The laidback and rugged steel frame makes the bike both comfortable and strong. The hills are tamed by 8 easy-to-use gears that you pick with just one click of your thumb. Not a "normal" around town bike nor a hardcore mountain bike the Ridgemont is a bike that is simply fun to ride where ever you end up.Durable steel frame with rack and fender mounts SRAM 1x8 drivetrain
| Brake Type | Rim |
| Color | Purple Rain |
| Defined Color | Purple |
| Fork Material | Steel |
| Fork Type | Rigid |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 3/8" x 100mm |
| Mfg Size | Medium/Large |
| Rear Axle | 3/8" Threaded x 135mm |
| Wheel Size | 27.5" |
| Platform | Ridgemont |
$989.99
Fairdale Ridgemont SRAM Bike - 27.5" Steel Purple Medium/Large—
$989.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Ridgemont is a bit of an oddball bike that we think is both practical and enjoyable. When the bike path ends the Ridgemont keeps going with 2.0" wide 27.5" tires and stable MX bars. The laidback and rugged steel frame makes the bike both comfortable and strong. The hills are tamed by 8 easy-to-use gears that you pick with just one click of your thumb. Not a "normal" around town bike nor a hardcore mountain bike the Ridgemont is a bike that is simply fun to ride where ever you end up.Durable steel frame with rack and fender mounts SRAM 1x8 drivetrain
| Brake Type | Rim |
| Color | Purple Rain |
| Defined Color | Purple |
| Fork Material | Steel |
| Fork Type | Rigid |
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 3/8" x 100mm |
| Mfg Size | Medium/Large |
| Rear Axle | 3/8" Threaded x 135mm |
| Wheel Size | 27.5" |
| Platform | Ridgemont |














