
FOX 32 Step-Cast Factory Suspension Fork - 29" 100 mm 15 x 110 mm Kabolt SL 44mm Offset GRIP SL Damper 3-Position Shiny BLK
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 100 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 503.7 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 58 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY25 |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 264 |
Original: $969.00
-65%$969.00
$339.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 100 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 503.7 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 58 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX MY25 |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Steerer Tube Length (mm) | 264 |














